Pochodzenie danych
Piotr Kozłowski
Skąd pochodzą dane, na których pracujecie? Jak bardzo je modyfikowaliście? Wasi odbiorcy powinni to wiedzieć. Pokazujemy, jak dzielić się danymi, na których opieramy nasze wizualizacje.
Pochodzenie danych. Krótko i zwięźle opowiemy o ważnym elemencie pracy z danymi.
Dokumentacja
Przy pracy na dużych zbiorach rzadko zdarza się wykorzystywać pełen zakres danych. Często natomiast dane są filtrowane, szeregowane i łączone z innymi danymi, co pozwala na tworzenie ciekawych zestawień. Z tego powodu dokumentowanie historii naszych zbiorów danych jest tak istotne. Jak to robić?
Po pierwsze, należy skierować odbiorców do źródeł, z których korzystaliśmy. Chodzi tu o pierwotne wersje baz danych, które obrabialiśmy. Po drugie, zmiany, których dokonaliśmy, powinny zostać opisane. Nie każdy czytelnik ma czas, aby analizować dane pierwotne i te, na których oparliśmy swoje wizualizacje. Dajmy mu możliwość oceny naszej rzetelności, bez konieczności zgłębiania tematu.
Jak udostępniać dane?
Metod i narzędzi jest wiele. Bardzo popularny jest chociażby słynny GitHub, ale my pokażemy Wam, jak dzielić się danymi za pośrednictwem usługi Google. Dlaczego wybraliśmy to narzędzie? Bo, po pierwsze, wiele osób korzysta już z narzędzi Google (choćby Gmail), a po drugie, jest to bardzo proste.
1) Po założeniu konta wejdźcie na swój dysk Google (drive.google.com).
2) Przejdźcie do okna edycji pliku, którym chcecie się podzielić.
3) Wejdźcie w zakładkę „Plik” i wybierzcie „Publikuj w internecie”.
4) Wybierzcie fragmenty, które chcecie opublikować (poszczególne arkusze lub cały dokument) i kliknijcie „Publikuj”.
5) Umieśćcie wygenerowany kod iframe lub link na swojej stronie. Odeśle on Waszych czytelników do danych, na których pracowaliście. Tak powinien wyglądać efekt:
Tutaj znajdziecie link do tego samego arkusza: Gabinety polityczne ministrów.
Wszystkie kursy z cyklu Szkoła Dziennikarstwa Danych znajdziecie tutaj: Darmowe kursy dziennikarstwa danych.
Tłumaczenie: Piotr Kozłowski – Datablog.pl
Tekst został opublikowany na licencji CC BY-SA 3.0.