Programowanie poprzez granie – oferta edukacyjnych gier dla dzieci
Julia Walczak
Dzieci od najmłodszych lat angażują się w zabawę sprzętami elektronicznymi. Odkąd na rynku pojawiły się tablety, coraz częściej widujemy je, w coraz to mniejszych rączkach. Zamiast narzekać na zapatrzoną w ekrany młodzież, warto wykorzystać jej zainteresowania w celach edukacyjnych!
Programowanie jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych umiejętności zawodowych. Liczba miejsc pracy w branży IT ciągle rośnie, a deficyt pracowników tego sektora szacuje się w Polsce na około 50 tysięcy osób.
Ale nie każde dziecko, które uczy się kodowania musi zostać programistą! Podstawy programowania mogą pomóc młodym osobom zrozumieć, wypełniony nowymi technologiami, świat. Badacze (Gülbahar i Kalelioğlu) odkryli, że praca z jedną z aplikacji, uczącą dzieci kodowania, nieznacznie poprawiła samoocenę uczestników. Ćwiczenia tego typu rozwijają również zdolności rozwiązywania problemów i logicznego myślenia. A przede wszystkim mogą być dla dzieci świetną zabawą.
Programowanie w edukacji
Aspektów kodowania uczyć można już od trzeciego roku życia, w przedszkolu i w pierwszych latach szkoły podstawowej. Jak wynika z raportu Computing Our Future, programowanie do podstawy programowej wprowadziło już 12 państw Unii Europejskiej (między innymi: Wielka Brytania, Dania, Portugalia). Elementy programowania i robotyki znajdują się również w polskiej podstawie programowej w ramach przedmiotu: informatyka.
Gry, które uczą
Powstaje coraz więcej narzędzi, które poprzez zabawę, uczą podstaw języków takich jak: JavaScript, Python, HTML, CSS, czy C++. Dzieci, zafascynowane światem gier komputerowych, z łatwością zaangażują się również we, wprowadzające elementy programowania, gry online. Poznaj kilka wartych uwagi!
- Lightbot – dzięki poznaniu mechaniki gry dziecko zrozumie podstawowe pojęcia związane z kodowaniem, takie jak: sekwencjonowanie, procedury i instrukcje pętli. Użytkownik ma za zadanie poruszanie robotem w taki sposób, aby zapalić, wszystkie wyróżniające się spośród innych, płytki planszy. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia.
Języki programowania: brak
Wersja z językiem polskim: tak
- Scratch – gra oparta na prostym użyciu języka wizualnego programowania, dzięki któremu dzieci mogą tworzyć własne gry i animacje. Zaprojektowana dla grup wiekowych od 8-16 lat. Istnieje też uproszczona wersja programu, Scrach Jr, dla dzieci w wieku 5-7 lat. Platforma oferuje również zasoby dla nauczycieli i edukatorów w postaci przewodnika oraz strategii wprowadzania kreatywnej edukacji w klasie. Dostępne są również dodatkowe materiały dla uczniów, które można wykorzystać w czasie, planowanej, lekcji.
Języki programowania: Logo
Wersja z językiem polskim: tak
- Code Combat – ta gra RPG przenosi uczniów do magicznego świata, w którym wykonanie działań i poruszanie postacią, wymaga napisania odpowiedniego kodu w języku programowania. Na platformie zarejestrowanych jest około 20 milionów uczniów i 140 tysięcy nauczycieli. Dodatkowym atutem jest wersja dla klas, dzięki której nauczyciel może obserwować postępy swoich uczniów. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-8 lat.
Języki programowania: Python, JavaScript, C++
Wersja z językiem polskim: tak
- Blockly Games – zbiór gier, wykorzystujących kodowanie wizualne. Dzieci uczą się poprzez przeciąganie bloczków w odpowiednie miejsca. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-8 lat.
Języki programowania: JavaScript
Wersja z językiem polskim: tak
- Code Monkey – gra edukacyjna dla dzieci od 6 do 14 lat. Użytkownik, za pomocą kodowania, pomaga małpce odzyskać utracone banany. Platforma zawiera również plany dla nauczycieli, w tym: wsparcie online, programy lekcji, automatyczne ocenianie, mini-kursy i tutoriale video.
Języki programowania: Python, Coffeescript
Wersja z językiem polskim: tak
- Tynker – platforma zawierająca zbiór prostych gier, które działają na zasadzie kodowania wizualnego i pozwalają na tworzenie gier, aplikacji i programowanie robotów. Dzieci budują kod z puzzli, poprzez przeciąganie bloków na odpowiednie miejsca. Z czasem przechodzą też do świata Pythona i JavaScript. Platforma działa na trzech poziomach: 5-10 lat, 11-13 lat i 14+.
Języki programowania: Python, JavaScript
Wersja z językiem polskim: nie
Nie tylko grami dziecko żyje
Gry nie są jedynym sposobem na przyjemną naukę kodowania dla dzieci. Świat online, jak i offline, pełne są zasobów, które pomogą twojemu dziecku lub twoim uczniom zapoznać się ze sztuką programowania i bardzo dobrze się przy tym bawić. Na eksplorację czekają interaktywne roboty do nauki, klocki Lego Mindstorm, ale też cała gama kursów i platform internetowych.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną koduj.gov, na której znajdziesz długą listę propozycji gier i aplikacji, uczących programowania. Portal oferuje również zbiory gier i zabaw offline, bezpłatnych kursów, webinarów i publikacji związanych z kodowaniem. Nauczyciele mogą również skorzystać z gotowych scenariuszy lekcji. Wszystko po to, aby programowanie stało się dziecinnie proste!
Sprawdź też kurs Nowej Akademii „Gamifikacja Programowanie”, który znajduje się pod linkiem: Gamifikacja programowanie.