Webquest – nie taki Internet straszny
Technologie informatyczne coraz częściej wykorzystywane są w procesie dydaktycznym. Internet jest podstawowym narzędziem, którym posługują się młodzi ludzie w celu poszukiwania informacji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Odpowiednie wsparcie ze strony nauczycieli może nauczyć ich samodzielnego i efektywnego korzystania z sieci. Jak w realizacji tego celu może pomóc „Webquest”? Webquest jest innowacyjną metodą nauczania opartą na dociekaniu i badaniu, wykorzystującą technologię cyfrową. Model poszukiwania wiedzy za pomocą Internetu zaproponowali i opisali naukowcy z San Diego University: B. Dodge oraz T. March. Uczniowie podążają za instrukcjami zamieszczonymi na stronie www i wykonują research (głównie za pomocą Internetu), tak aby zrealizować i zaprezentować projekt, najczęściej w formie prezentacji, filmu lub dokumentu tekstowego.
Konstruktywistyczny model nauczania
Myślenie o edukacji, jako aktywności opartej na twórczej i poznawczej aktywności ucznia, określane jest mianem konstruktywizmu. Właśnie na tym modelu nauczania oparty jest webquest. Nauczyciel stawiany jest w roli przewodnika, stwarza odpowiednie warunki do działalności eksploracyjnej ucznia, który traktowany jest jako samodzielny badacz. Jak dowodzą badania empiryczne, WebQuest sprzyja rozwojowi i doskonaleniu różnego rodzaju umiejętności, takich jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, czy efektywne przetwarzanie informacji. Wspiera proces kształcenia i umożliwia uczniom szybkie i trwałe pozyskiwanie wiedzy, poprzez doświadczenie. Większość ćwiczeń tego rodzaju wykonywanych jest w grupach, dlatego uczestnicy mają również możliwość doskonalenia umiejętności współpracy w zespole.
Struktura WebQuestu
Webquest ma na celu wykorzystanie możliwości Internetu w sposób efektywny i nakierowany na realizację konkretnych celów edukacyjnych. Wymaga to podążania za ścisłą strukturą
ćwiczenia, dzięki której uczniowie będą wykonywali wyznaczone zadania, a nie bezmyślnie surfowali po sieci.
Wyróżnia się sześć podstawowych części modelu poszukiwania wiedzy za pomocą Internetu. Obecność wszystkich tych kroków w twoim WebQuest’cie zapewni uczniom odpowiednie
warunki do samodzielnego poszukiwania i nauki.
1. Wstęp – uczniowie uzyskują podstawowe informacje na temat związany z zadaniem oraz poznają jego kontekst.
2. Zadanie – powinno być jasno sformułowane, a także wywoływać zainteresowanie wśród uczestników (np. waszym zadaniem jest opracowanie planu wycieczki do Poznania).
3. Źródła informacji – nauczyciel powinien wskazać źródła, które pomogą uczniom w realizacji zadania. W treści opisującej ćwiczenie powinny znaleźć się linki do odpowiednich stron Internetowych. Można również zapewnić uczestnikom kontakt z ekspertami (np. poprzez maila lub Skype’a).
4. Opis procesu – ćwiczenie powinno być podzielone na, jasno opisane, kroki. W przypadku grupowych WebQuestów można również podzielić listę zadań na role, które będą przyjmować poszczególni uczestnicy grupy
5. Wsparcie – uczniowie powinni mieć dostęp do wskazówek, które pomogą im odpowiednio zorganizować i zaprezentować zebrane informacje
6. Konkluzja – zakończenie projektu. Ewaluacja jest szczególnie istotna w przypadków wszelkich metod dydaktycznych. Warto przypomnieć uczniom o tym czego się nauczyli, a także zachęcić ich do poszerzania wiedzy w danej dziedzinie.
Każdy WebQuest zakłada również jaki rezultat końcowy powinni osiągnąć uczniowie. Zadaniem może być: stworzenie prezentacji, biuletynu internetowego, strony internetowej, wirtualnej galerii lub nakręcenie filmu.
Gdzie znaleźć WebQuesty?
Chociaż metoda poszukiwania wiedzy za pomocą Internetu zdobywa coraz większą popularność, to wciąż nie jest często wykorzystywana w dydaktyce w polskich szkołach.
Warto to zmienić! Gdzie znaleźć gotowe pomysły na Webquest, który wykorzystasz w swojej klasie? W Internecie znajduje się wiele przykładów tego typu ćwiczeń, zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Warto zajrzeć na platformę Enauczanie.com, na której znajduje się lista dostępnych WebQuestów, a także stworzonych przez uczniów projektów (nie wszystkie link są aktywne). W poszukiwaniu angielskojęzycznych WebQuestów można również odwiedzić bogatą wyszukiwarkę Quest Garden.
Polecamy też stworzenie swojego własnego szablonu. To prostsze niż myślisz! Nie musisz posiadać umiejętności tworzenia stron internetowych ani znać żadnego z języków programowania. Dzięki stronie WebQuest Generator Wydziału Informatycznego w Białymstoku szybko i z łatwością stworzysz własny szablon Webquest!